Dec 17

Budżet obywatelski plac zabaw jako jeden z pomysłów na realizację

Większość miast w Polsce wdrożyło na przestrzeni kilku ostatnich lat do swoich budżetów znakomite rozwiązanie, którym jest budżet obywatelski, zwany także partycypacyjnym – http://budzet-obywatelski.pl/. Dość powiedzieć, że rokrocznie w jego ramach we wszystkich miastach w Polsce decyzję o tym, na co przeznaczyć miliony złotych, pozostawia się mieszkańcom. Na czym w skrócie polega ta idea?

Budżet obywatelski – garść informacji

W kwestii wprowadzenia budżetu obywatelskiego pionierskim miastem stał się w 2011 roku Sopot. Rozwiązanie to okazało się tak dobre, że już w następnym roku kolejne miasta poszły w jego ślady i do dzisiaj oddają w ręce obywateli duże sumy pieniędzy. To oni decydują o tym, na co wydać budżet obywatelski plac zabaw może być tak samo trafionym pomysłem, jak boisko piłkarskie czy poprawienie jakości chodników i dróg rowerowych w określonej dzielnicy – wszystko zależy od subiektywnej opinii mieszkańców, wyrażanej w głosowaniu.

Przebieg procesu decyzyjnego

Wszystko zaczyna się od ogłoszenia decyzji o przyznaniu określonej ilości środków na budżet obywatelski przez miasto. Postępowania są tutaj bardzo różne – czasami miasta rozdysponowują określoną ilość środków na cały obszar, kiedy indziej na konkretne dzielnice – to zdarza się najczęściej w dużych miastach wojewódzkich. Kiedy już zostaną podjęte decyzje, osoby chętne mogą zgłaszać swoje projekty. Komplet wymaganych dokumentów, formularzy oraz pism udostępniany jest zawsze przez Urząd Miasta wraz ze szczegółowymi instrukcjami na temat tego, jak powinien być zrealizowany projekt.

Jak stworzyć dobry projekt?

Przede wszystkim należy trzymać się ustalonych przez urząd wytycznych. Dopiero wtedy należy dopasować go do konkretnej inwestycji – tworząc w programie budżet obywatelski plac zabaw będziemy musieli zupełnie inaczej określić model finansowania i wszelkie szczegóły, niż na przykład proponując remont jednej z zaniedbanych uliczek w centrum, która łączy dwie główne arterie miasta. W większości polskich miast projekty te są bardzo surowo oceniane przez specjalne komisje i tylko te najlepiej napisane mają szansę na przejście do fazy głosowania.

Budżet obywatelski: plac zabaw to znakomity pomysł!

Stworzenie projektu placu zabaw to znakomity pomysł, który poza tym, że na pewno będzie cieszył się dużą popularnością, to przyczyni się do ożywienia życia w danej dzielnicy i polepszenia jego jakości. Przede wszystkim jest to inwestycja w przyszłość dzieci, poprzez zapewnienie im optymalnych warunków do rozwoju ruchowego – który wedle najnowszych badań jest istotnym elementem całościowego rozwoju. Bez rozwoju ruchowego niemożliwy jest postęp intelektualny! Chcąc dobrze wykorzystać środki przeznaczone na budżet obywatelski plac zabaw powinniśmy więc rozważać w pierwszej kolejności.

Kolejną zaletą tego rozwiązania jest po prostu fakt, że w Polsce dobrych placów zabaw brakuje. Jeżeli już są – często są zwyczajnie zaniedbane, albo brakuje na nich podstawowych elementów, które umożliwiają zabawę. A jeśli o zabawie mowa – rzadko kiedy jest ona w pełni bezpieczna. Z tego względu jeśli tworzymy projekt ze środków oferowanych przez budżet obywatelski plac zabaw jest zaś celem, który chcielibyśmy osiągnąć, to w odpowiednio sformułowanym wniosku należałoby zabezpieczyć odpowiednie finanse na naprawy i konserwacje w późniejszym okresie. W innym przypadku gmina sama o tym za nas nie pomyśli i może się zdarzyć, że inwestycja po niedługim czasie zostanie zdemolowana i popadnie w ruinę.

Zdobądź popularność

Gdy naszym celem jest finansowanie z programu budżet obywatelski plac zabaw to z kolei najważniejszy element projektu, nie wolno zapominać, że głównym problemem jest zdobycie poparcia i popularności – w końcu o wyborze decydują obywatele. Bez dobrej reklamy się nie obejdzie – ponieważ głosowanie odbywa się w dużej mierze w Internecie – najlepiej będzie postawić na intensywną kampanię w mediach społecznościowych. To wszystko przyczyni się do tego, że nasz odpowiednio sformułowany projekt na pewno osiągnie sukces i zapewni maluchom mnóstwo zabawy.

 

Szukasz więcej informacji o budżecie obywatelskim? Zajrzyj na Kulturalny Plac Zabaw! Znajdziesz tam informacje o placach zabaw, budżecie partycypacyjnym, a nawet porady dla rodziców!

social media

Leave a Reply