Nov 25

Budżet obywatelski plac zabaw – na co jeszcze wydać pieniądze publiczne?

Wpływ na przestrzeń publiczną niewątpliwie powinna być prawem każdego obywatela. Niestety, w rzeczywistości bywa z tym bardzo różnie. Widać jednak jakiś postęp w tej materii, czego dowodem jest budżet obywatelski – http://budzet-obywatelski.pl/. To inicjatywa, w której liczy się głos obywatela, a nie władz. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, na czym polega ta inicjatywa.

Decyzja po stronie społeczeństwa

Pomysł dotyczący budżetu obywatelskiego zrodził się, ażeby społeczności miały wpływ na to, co się dzieje z ich ulicą, osiedlem, czy miastem. Jak to jednak konkretnie działa? Sprawa jest dosyć prosta. Gmina decyduje o kwocie, jaką w danym roku przeznacza na projekty obywatelskie. Następnie, kwota ta tworzy przykładowo budżet obywatelski plac zabaw może więc zostać wybudowany, jeśli społeczeństwo w sposób absolutnie jednoznaczny wyrazi taką wolę.

Niezależna decyzja

Z pewnością tym, co najbardziej zachwyca w budżecie jest niezależność decyzji społeczności. Jak na razie bowiem, pomimo, iż czasami obywatele są pytani o zdanie na różne tematy, to ich odpowiedzi nie są dla nikogo wiążące. Społeczność może więc zażyczyć sobie wybudowania wspomnianego placu zabaw, natomiast politycy mogą to całkowicie zignorować. Jednakże, dzięki temu, iż powstał budżet obywatelski plac zabaw ani też żaden inny projekt nie zostanie już zignorowany. Decyzje, jakie zapadną w ramach projektu będą wiążące, w przeciwieństwie do tego, jak ma to miejsce w przypadku konsultacji z obywatelami. W wielu gminach i miastach takie konsultacje odbywają się nawet raz w miesiącu. Obywatele czasem mają więc wrażenie, że na coś wpływają. W wielu przypadkach jednak konsultacje to tylko stwarzanie pozorów.

Budżet obywatelski plac zabaw a także inne potrzeby

Powyżej już kilkakrotnie napomknięto, że jeśli chodzi o budżet obywatelski plac zabaw może być jedną z tych inwestycji, która zostanie zrealizowana ze zgromadzonych w nim pieniędzy. Warto jednak podkreślić, iż możliwości wydania tych pieniędzy jest o wiele więcej. W gruncie rzeczy, społeczność ma w tej kwestii dużą dowolność.

social media

Leave a Reply