Jan 31

Drzwi przesuwne szklane – rozwiązanie idealne do Twojego biura

Szkło jest to coraz częściej wykorzystywany materiał konstrukcyjny. Jego główną zaletą są przede wszystkim walory estetyczne oraz transparentność dla światła widzialnego. Wadą szkła była do tej pory mała wytrzymałość oraz problemy w jego obrabianiu. Powyższe wady zostały w ostatnich latach wyeliminowane lub zmniejszono ich wpływ na użyteczność tego wspaniałego materiału, dzięki czemu bez żadnych obaw możemy stosować takie rozwiązania jak drzwi przesuwne szklane. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, dlaczego warto postawić na drzwi ze szkła – http://esglas.pl/.

Modernistyczny i elegancki materiał

Szkło jest to niezwykle modernistyczny, ale zarazem elegancki materiał. Z jednej strony nadaje wewnętrznym oraz zewnętrznym elementom budynków nowoczesny charakter, z drugiej strony nie wymaga ozdobników (a na pewno nie potrzebuje ich wielu), dzięki czemu jest niezwykle elegancki w swojej prostocie.

Wszystkie te aspekty powodują, że bardzo chętnie jest wykorzystywane zarówno do wystroju budynków komercyjnych, jak i prywatnych. Najczęściej wykonuje się z niego:

– elewację lub niektóre jej elementy,
drzwi przesuwne szklane,
– ścianki szklane,
– drzwi przymykowe w ościeżnicach,
– drzwi wahadłowe,
– ściany mobilne,
– kabiny prysznicowe,
– daszki szklane,
– podłogi oraz schody szklane.

Oczywiście elementów architektonicznych szklanych jest o wiele więcej, ale wymieniono najważniejsze.

Drzwi przesuwne szklane oraz inne elementy wewnętrzne

Szkło zastosowane w naszych domach oraz w biurach może pełnić różną funkcję. Drzwi przesuwne szklane zastosowane w domu są doskonałym zabiegiem, aby w naszym lokum czuło się dużo więcej przestrzeni. Drzwi przesuwne same z siebie są doskonałym pomysłem, a w szczególności w małych domkach i mieszkaniach, gdzie walczymy o każdy metr przestrzeni. Drzwi przesuwne szklane zwiększą jeszcze ten efekt, ale logiczne jest, że takich drzwi nie zamontujemy do każdego pomieszczenia. Nie będą na pewno mogły być zamontowane w pokojach, które mają nam zagwarantować maksimum prywatności (są od tego odstępstwa, ale o tym później). Drzwi przesuwne szklane mogą być natomiast z powodzeniem instalowane na przykład w wejściu do kuchni albo do salonu. Doskonale sprawują się również jako duże drzwi tarasowe, tworząc niejako okno na świat.

Inaczej ma się sprawa w biurach. Biura są obecnie bardzo często urządzane jako tak zwane open-space, czyli jedno biuro dla wszystkich pracowników. Wiążą się z tym oczywiste problemy. Wiele osób nie lubi pracować w takich miejscach, gdyż najzwyczajniej nie mogą się skupić. Z tego również powodu wiele zakładów w jakich jest dużo powierzchni biurowej stosuje “trick”, który pozwala wydzielić pracownikom im własną strefę komfortu, jednocześnie zachowując elementy open-space. Tym zabiegiem są właśnie szklane drzwi (najczęściej przesuwne, gdyż w każdym biurze walczy się o miejsce) oraz szklane ścianki działowe. Z przeszkleniem biura wiąże się również inny plus. Klasyczne biuro musi posiadać wiele źródeł światła, gdyż każde pomieszczenie jest oświetlane indywidualnie. Biura przeszklone są oświetlane bardziej ergonomicznie. Co prawda ilość źródeł wcale nie musi być mniejsza, ale ich moc można spokojnie ograniczyć. Wiąże się to z oczywistymi oszczędnościami, nawet jeśli oświetlenie jest w stu procentach LED-owe.

Szkło czyste? Czy jest to jedyny wybór?

Kiedy myślimy o szkle jako o elemencie wystroju, zazwyczaj staje nam przed oczami szkło bezbarwne i całkowicie transparentne. Jak się okazuje wcale tak nie musi być. Nawiązać można w tej części do szklanych drzwi w sypialni lub łazience. Obecnie istnieje wiele metod stosowanych na szeroką skalę, które mają za zadanie sprawić, aby szkło było bardziej atrakcyjne oraz miało więcej zastosowań. Dwie metody najbardziej popularne to piaskowanie szkła oraz jego barwienie. Zarówno barwienie szkła jak i piaskowanie może odbywać się w różnym stopniu. W wyniku takiego stopniowania możemy zatem otrzymać szkło, które jest całkowicie barwne. Przez warstwę taką możemy zobaczyć jedynie zarysy kształtów. Piaskowanie może mieć na celu ozdobienie. W takiej sytuacji wykonuje się piaskowanie na niewielkim obszarze szyby. Jeżeli natomiast wypiaskujemy całą szybę otrzymamy częściowo pochłaniającą, a częściowo rozpraszającą światło powierzchnie. Można również stosować obydwie metody czyli piaskowanie szkła kolorowego.

Jak można zwiększyć możliwości zastosowania szkła?

Efekty, jakie możemy otrzymywać, są naprawdę różne, ale zawsze estetyczne i ciekawe. Nie można zapominać również o innym aspekcie. Szkło jest to materiał bardzo wdzięczny pod tym względem, że można je łączyć z wieloma innymi materiałami. Połączenia ze stalą, drewnem ceramiką lub tworzywami sztucznymi dają nam dodatkowe opcje oraz jeszcze większe pole manewru. Wszystko to sprawia, że jeżeli chcieli byśmy zaprojektować niepowtarzalny i unikatowy styl wnętrz lub elewacji, możemy to zrobić. Prawdopodobieństwo, że ktoś wpadnie na podobny pomysł jest zdecydowanie minimalne.

Przykłady podane poniżej dotyczą drzwi szklanych przesuwnych, ale nie ma przeszkód do tego, aby zastosować podobne zabiegi w przypadku innych szklanych elementów. Warto również pamiętać, że szkło stosowane w wystroju jest to szkło hartowane, które ma zdecydowanie lepsze właściwości mechaniczne, a w przypadku pęknięcia zachowuje się jak szyba samochodowa, czyli pęka na wiele małych kawałków.

social media

Leave a Reply