Oct 01

Operacja zaćma – od A do Z

Nieleczona zaćma może doprowadzić nawet do całkowitej ślepoty, dlatego też nie można bagatelizować tej choroby. Na szczęście, w dzisiejszych czasach zaćma nie jest wyrokiem, ponieważ za sprawą bezbolesnej i bardzo krótkiej operacji można nie tylko odzyskać wzrok, ale co najważniejsze można znacząco poprawić jakość widzenia. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą dowiedzieć się czym jest zaćma i jak wygląda jej operacja.
http://alfamedycyna.pl/skoczow/szpital/oddzial-okulistyki/operacja-zacmy/

Jakie są główne przyczyny zaćmy?

Niektóre postacie zaćmy mogą być uwarunkowane genetycznie lub rozwinąć się w wyniku przebytych chorób. Należy jednak pamiętać o tym, że około 90% przypadków stanowi jednak zaćma, która jest związana bezpośrednio z wiekiem. Postępujące z biegiem czasu mętnienie soczewki oka jest tak naprawdę naturalnym przejawem starzenia się naszego organizmu. Równowaga biochemiczna i osmotyczna, która jest wymagana do zachowania odpowiedniej przejrzystości soczewki zaczyna zmieniać się już przed pięćdziesiątką. U starszych osób bardzo często zostaje zaburzony metabolizm białek i systematycznie spowalnia się synteza. Soczewka traci nie tylko swoją naturalną elastyczność, ale również przezroczystość, przez co światło nie może dostać się do gałki ocznej. Proces ten w zależności od konkretnego przypadku może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Jakie są skutki zaćmy?

Zaćma stopniowo przykrywa oczy mgłą. W początkowych etapach choroby, objawy nie są wcale aż tak bardzo dokuczliwe. Chore osoby po prostu widzą obraz lekko rozmyty, przez co zdecydowanie szybciej męczą się oczy. Z biegiem postępowania choroby jakość widzenia stale się pogarsza. Mowa tutaj zarówno o ostrości na bliższe, jak i również na dalsze odległości. Co najgorsze ostrości nie można w żaden sposób skorygować, nawet po wykorzystaniu nowoczesnych okularów. Objawy zaćmy w dużym stopniu zależą głównie od umiejscowienia zmętnień w soczewce. Bardzo często u chorych pojawiają się obwódki wokół źródeł światła, przez które dochodzi do zmian w percepcji barw. W takim przypadku dominujące stają się pomarańczowe i czerwone kolory.

Profesjonalna operacja zaćma

Operacja zaćmy najprościej rzecz mówiąc polega na zamianie zmętniałej soczewki na sztuczną. Jak łatwo się domyśleć dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia, utrata ostrości widzenia jest bardzo dużym problemem, dlatego też należy pamiętać o tym, aby jak najszybciej podjąć profesjonalne leczenie. Pamiętać należy o tym, że nie ma możliwości zabezpieczenia się przed zaćmą. Profilaktyka w przypadku tej choroby praktycznie nie istnieje, dlatego też nie można skorzystać z zachowawczych metod jej leczenia. Wszelkie zmiany w rozpuszczalności białek soczewek oraz wszelkie zmętnienia są nieodwracalne. Na naszym rynku dostępne są specjalne krople, które znacząco poprawiają odżywienia soczewki, ale liczyć trzeba się z tym, że środki te jedynie opóźniają pojawienie się niekorzystnych zmian. Na dzień dzisiejszych jedyną skuteczną terapią jest oczywiście operacja zaćma, która jak napisane zostało powyżej polega na zamianie zmętniałej (naturalnej) soczewki na sztuczną. Jeszcze kilka lat temu ze względu na specyficzną technikę operacji, czekać trzeba było aż zaćma w 100% dojrzeje, a zabieg wykonywało się wyłącznie w sytuacji kiedy to zmętnieją wszystkie warstwy soczewki. W dzisiejszych czasach nie warto jednak tej decyzji odwlekać, a operacja zaćma powinna być wykonana jak najszybciej tylko się da. Dzięki nowoczesnej medycynie, lekarze mają możliwość operowania zaćmy już w jej wczesnych formach rozwoju, dzięki czemu pacjenci o wiele szybciej odzyskują pierwotną ostrość i właściwe barwy.

Fakoemulsyfikacja i emulsyfikacja płynowa

Najpopularniejszą metodą leczenia zaćmy jest fakoemulsyfikacja. Dzięki niewielkim cięciom w rogówce (około 2–3 mm) można wprowadzić specjalną sondę i przy pomocy ultradźwięków rozbić soczewkę i wysyp z oka. W przypadku “miękkich zaćm” bardzo często korzysta się również z emulsyfikacji płynowej. W tym przypadku soczewka jest rozbijana i dokładnie wypłukiwana za pomocą sprężonego strumienia płynu. Dzięki nowoczesnej technologii istnieje możliwość połączenia obu metod leczenia zaćmy, dzięki czemu operacja jest niesłychanie bezpieczna i co najważniejsze przynosi bardzo satysfakcjonujące wyniki.

Po dokładnym usunięciu zmętniałej soczewki przez wcześniej wykonane nacięcia wprowadza się sztuczną soczewkę, która automatycznie nabiera odpowiedni kształt. Warto wspomnieć również i o tym, że rana pod wpływem ciśnienia wewnątrzgałkowego sama się zamyka, dzięki czemu nie ma konieczności zakładania szwów. Sam zabieg jest bardzo krótki, zazwyczaj trwa od 10 do 20 minut i wykonuje się go przeważnie po znieczuleniu oka odpowiednimi kroplami. Pacjenci przez kilka dni po zabiegu muszą ochraniać oko, za pomocą specjalnej plastikowej ochronki. Według przeprowadzonych badań zaćma pojawia się przeważnie w obojgu oczach, jednak zazwyczaj w jednym z nich rozwija się o wiele szybciej. Warto wspomnieć także o tym, że okuliści w żadnym wypadku nie wykonują operacji na obojga oczu naraz. Powikłania pooperacyjne zdarzają się bardzo rzadko, ale nigdy nie można ich wykluczyć w 100%.

social media

Leave a Reply