Sep 12

Przejezdne rusztowania aluminiowe – wady i zalety

Każda firma budowlana bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że charakter niektórych nietypowych prac budowlanych, może wykluczyć całkowicie możliwość stosowania klasycznych rusztowań elewacyjnych. W sytuacjach kiedy mamy bardzo mocno ograniczoną przestrzeń najlepiej sprawdzają się rusztowania aluminiowe przejezdne, które z dnia na dzień zdobywają w naszym kraju coraz większe grono zwolenników.

Parę słów wstępu

Rusztowania przejezdne aluminiowe to przede wszystkim konstrukcje wieżowe, które dodatkowo zaopatrzone są w specjalne kółka. Rusztowania przejezdne aluminiowe jak sama nazwa wskazuje w całości wykonane są z aluminium. Spotkać można się z rusztowaniami, które posiadają drewniane poręcze, ale są one bardzo rzadko spotykane. W przypadku takich konstrukcji najważniejszą kwestią jest oczywiście redukcja masy i to właśnie lekkość jest w chwili obecnej jedną z głównych zalet rusztowań aluminiowych.

Konstrukcje stalowe charakteryzują się bardzo dużym ciężarem własnym, przez co przemieszczanie takich rusztowań może być bardzo kłopotliwe, a przy niektórych pracach budowlanych wręcz nie możliwe do zrealizowania. Rusztowania aluminiowe oczywiście nie stwarzają takich niedogodności, dlatego też cieszą się tak dużym zainteresowaniem zarówno wśród dużych jak i niewielkich lokalnych firm budowlanych. Niska masa jest w pewnym sensie uwarunkowana również określonym przeznaczeniem rusztowań przejezdnych.

Konstrukcje aluminiowe wykorzystywane są w chwili obecnej najczęściej w pracach budowlanych i remontowych, które prowadzone są w pomieszczeniach. Dla budowlańców rusztowania aluminiowe są doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza dla firm zajmujących się konserwacją. Jeżeli nie chcą Państwo narazić podłogi na uszkodzenia to wykorzystanie rusztowań z aluminium wydaje się najrozsądniejszym wyjściem. Rusztowania przejezdne idealnie sprawdzają się również w ciasnych przestrzeniach zewnętrznych, takich jak na przykład niewielkie przestrzenie pomiędzy domkami jednorodzinnymi.

Bardzo dużą zaletą rusztowań aluminiowych przenośnych jest również bardzo szybki montaż oraz demontaż poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj również łatwość transportu zwłaszcza jak prowadzimy prace na dalekich obszarach od naszej firmy. Złożone rusztowania aluminiowe nie tylko mało ważą, ale również zajmują niewiele miejsca. Do przewożenia rusztowań tego typu wystarczy nam zwykły samochód dostawczy. Bardzo dużą zaletą rusztowań tego typu jest również bardzo duża stabilność konstrukcji, zwłaszcza jak zastosuje się specjalne podpory odciążające ramę jezdną.

Zastosowany materiał

Warto wspomnieć również i o tym, że aluminium jest materiałem, który charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na procesy utleniania, dzięki czemu rusztowania aluminiowe mogą być śmiało wykorzystywane również w pomieszczeniach bardzo mocno wilgotnych. Idealnie sprawdzają się również na zewnątrz przy bardzo słabych warunkach atmosferycznych. Przy rusztowaniach aluminiowych nie musimy martwić się również o problemy z korozją.

Oczywiście oprócz wielu zalet konstrukcje z aluminium posiadają również kilka znaczących wad o których należy wspomnieć. Najważniejszym ograniczeniem może okazać się maksymalna wysokość na jaką możemy postawić rusztowania. W chwili obecnej aluminiowe rusztowania przejezdne można postawić na wysokość do 14 metrów, co w wielu przypadkach może być nie wystarczające.

social media

Leave a Reply