Nov 04

Różnice między fornirem a okleiną

Fornir czy okleina? Co jest lepsze? Jaki fornir wybrać – naturalny czy też egzotyczny? – wiele osób urządzających mieszkania staje właśnie przed takim problemem. Spróbujemy odpowiedzieć na te wszystkie pytania.

Fornir – co to takiego?

Fornirami nazywamy bardzo cienkie płaty drewna. Ich grubość nie przekracza 0,1-0,5mm. Wykonuje się je poprzez skrawanie drzew na bardzo cienkie arkusze. Takie arkusze drewniane następnie łączy się w wiązki zachowując kolejność, w której zostały zdjęte z konkretnego pnia. Zachowany zostaje pełen rysunek usłojenia i barwa. Forniry bardzo często zastępują lite drewno. Nie mają też żadnych uszkodzeń, bruzd i nie podlegają odkształceniom ani nie skrzypią. Forniry dzielimy na naturalne i modyfikowane. Modyfikowanymi fornirami są na przykład forniry egzotyczne.

Czym różni się fornir naturalny od modyfikowanego?

Fornir naturalny posiada unikalne cechy danego drzewa, z którego został pozyskany – czyli jego naturalne wady takie jak uszkodzenia, rysy, czy dziury, które są wynikiem działania korników lub innych owadów. Forniry naturalne powstają z drewna pozyskiwanego na miejscu – modyfikowane najczęściej z drewna egzotycznego. Forniry egzotyczne mają idealnie spójny odcień. Posiadają równą strukturę słojów. Nie mają skaz, dziurek. Dzieje się tak w wyniku ingerencji człowieka i odpowiedniej obróbki technologicznej drewna.

Czy okleina może konkurować z fornirem?

Okleina to nic innego, jak cienki arkusz forniru przeznaczony do oklejania najczęściej przedmiotów meblarskich przede wszystkim płyt wiórowych. Okleiny doskonale nadają drewniany charakter wszelkim wyrobom meblarskim. Są tańsze od fornirów, przede wszystkim fornirów egzotycznych. Ale okleiny mają to do siebie, że lubią się odklejać, co niestety nie wygląda efektownie. Nie są więc tak trwałe jak meble fornirowane czy wykonane z naturalnego drewna. Jest to w zasadzie jedyny minus oklein. Okleiny podobnie jak forniry mogą być naturalne i modyfikowane – sztuczne.

Forniry są bardziej naturalne, doskonale zastępują drewno, pasują do wystroju wnętrz rustykalnych jak i nowoczesnych (forniry egzotyczne) i są trwałe.

social media

Leave a Reply