Jul 15

Zadbaj o komfort pracy – użyj wentylator kanałowy

Wydajność pracy zależy od warunków, w jakich się przebywa. Kiedy na zewnątrz jest wysoka temperatura, spada motywacja, a wszelkie czynności podejmowane są w spowolnionym tempie. Trzeba przyłożyć szczególną uwagę do odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. To pozwoli znacznie efektywniej wykonywać obowiązki.

Jak działają wentylatory kanałowe?

Nie od dziś wiadomo, że dobra wentylacja z powodzeniem zastępuje klimatyzację. Dodatkowo jest znacznie zdrowsza, bo nadmuch chłodnego powietrza do pomieszczenia jest pozyskiwany naturalnie. W zależności od potrzeb wentylatory kanałowe można stosować w instalacjach nawiewnych i wywiewnych. Ich zadaniem jest przetłaczanie czynnika roboczego, czyli powietrza, z kanałów do pomieszczenia.

Tyle w teorii, bo żeby urządzania dobrze spełniały swoje funkcje muszą być idealnie dopasowane. Trzeba zwrócić uwagę m.in. na średnicę przewodów kanałowych i sposób montażu: poziomy lub pionowy, a także wydajność i siłę tłoczenia. Równie istotna jest temperatura czynnika roboczego – urządzenia w większości są przystosowane do pracy w przedziałach -15 st. C do +40 st. C. Wentylatory kanałowe są przeważnie wykonane z trwałego tworzywa sztucznego, ale zdarzają się też egzemplarze z blachy stalowej ocynkowanej lub malowanej proszkowo.

Sercem napędzającym mechanizm jest silnik. Warto stawiać na modele znanych producentów, by mieć pewność, że użyte podczas produkcji elementy będą bardzo wysokiej klasy. Jedno- lub dwufazowy silnik musi spełniać restrykcyjne normy, w tym podsiadać zabezpieczenie IP 44. To bardzo ważne, jeśli zależy nam na bezpiecznej eksploatacji. Wentylatory kanałowe muszą być odporne na wiele szkodliwych czynników, jak np. bryzgi wody. W przeciwnym wypadku bardzo szybko się zniszczą, a cała instalacja będzie bezużyteczna.

Znajdź dobrego wykonawcę

Współcześnie produkowane wentylatory kanałowe są bardzo solidne, a do tego ciche. Jednak, żeby ich praca przebiegała bez zakłóceń muszą być odpowiednio zamontowane. Nie każda firma może się podjąć takiego zadania. Żeby nie mieć większych problemów, a w skrajnych wypadkach nie załatwiać sprawy na drodze sądowej, lepiej wybrać wykonawcę specjalizującego się w zakładaniu elementów wentylacji. W ten sposób nie tylko pomoże nam on dopasować urządzenie idealnie dostosowane do naszych potrzeb, ale również dobrze je zamontuje.

Znalezienie rzetelnych pracowników nie jest wcale takie proste. Jeśli już zdecydujemy się na odpowiedniego fachowca, poprośmy go o pokazanie uprawnień budowlanych i certyfikatów na używane przez niego narzędzia. To dokumenty, które każdy, kto profesjonalnie podchodzi do poziomu świadczonych usług, musi mieć. Nie dajmy się zwieźć zapewnieniom i przeczytajmy, do jakich czynności są uprawnieni robotnicy. Elementy te są każdorazowo wypisane na zaświadczeniu i warto się z nimi zapoznać, zanim wpuścimy ekipę budowlaną do środka. Dobrze jest też sprawdzić, jakie przedsiębiorstwo ma opinie w sieci i czy może się pochwalić referencjami.

social media

Leave a Reply